Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall utföra profilering av plåt samt försäljning av tillbehör härtill, bedriva bearbetning, distribution av och handel med profilerade metallplattor och tillbehör samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 625 963 | 697 225 | 863 145 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 737 | 11 179 | 202 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 640 | 2 756 | -9 871 |
| Årets resultat (tkr) | 3 753 | 1 286 | -1 610 |
| Summa tillgångar (tkr) | 269 570 | 296 117 | 353 512 |
| Antal anställda | 89 | 90 | 93 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 625 963 | 697 225 | 863 145 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 737 | 11 179 | 202 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 640 | 2 756 | -9 871 |
| Årets resultat (tkr) | 3 753 | 1 286 | -1 610 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 87 393 | 90 498 | 91 263 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 182 177 | 205 619 | 262 249 |
| Tillgångar (tkr) | 269 570 | 296 117 | 353 512 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 57 949 | 54 196 | 52 910 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 20 000 | 20 000 | 21 600 |
| Avsättningar (tkr) | 2 068 | 1 266 | 3 466 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 103 000 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 189 553 | 220 655 | 172 536 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 269 570 | 296 117 | 353 512 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 373 | 1 035 | 1 100 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 45 294 | 44 415 | 44 653 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 20 340 | 21 765 | 21 943 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 89 | 90 | 93 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 7 033 | 7 747 | 9 281 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 753 | 747 | 728 |
| Vinstmarginal | 1.6% | 1.6% | 0.0% |
| Soliditet | 26.8% | 23.2% | 19.4% |
| Kassalikviditet | 47.0% | 43.4% | 73.0% |
Arcelormittal Building Solutions Sverige AB ingår i en koncern med 5 bolag. Moderbolag är Arcelormittal Construction France SA och koncernmoderbolag är Arcelormittal SA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall utföra profilering av plåt samt försäljning av tillbehör härtill, bedriva bearbetning, distribution av och handel med profilerade metallplattor och tillbehör samt bedriva därmed förenlig verksamhet.